Itt a jó idő, a gyerekkel egyre többet tartózkodunk szabadtéren. Tovább marasztalnak a játszóterek, a természet kirándulni, sportolni, piknikezni, sétálni hív.
A kicsik mellettünk önálló felfedező-útra indulnak, és ilyenkor szinte elkerülhetetlen, hogy gyermekünket karcolások, horzsolások, sérülések érik. Ilyenkor nem kell megijedni, orvoshoz rohanni minden esetben. Elsősegély-kalauzunkkal néhány hasznos tippet adunk ezekben a nyári vészhelyzetekben.
Rovarcsípés
Kellemetlen, de általában nem veszélyes. Jelei: piros, viszkető, égő vagy fájdalmas duzzanat. Ha megcsípte egy darázs vagy méhecske, először meg kell bizonyosodni, a rovar fullánkja benne maradt-e gyermekünk bőrében. Ha igen, semmiképp ne maradjon benne, kézzel óvatosan kapargatva vagy pl. egy bankkártya élével söpörd le. Csipeszt nem javaslunk, mert még több méreg kerülhet a kicsi szervezetébe. Erős viszketés vagy fájdalom esetén hűtsd le a csípés helyét hideg vizes borogatással. A tünetek többnyire 2-3 napon belül spontán gyógyulnak.
Mikor fordulj orvoshoz?
- Ha a csípés nagyobb kiterjedésű, erős reakció esetén az orvos felírhat rovarcsípésre való krémet.
- Ha az arcot vagy szájat érinti.
- Ha elfertőződött.
- Ha gyermeked nehezen vesz levegőt, kiütések lepik el a testét, az azt jelenti, allergiás a rovarcsípésre. Ekkor sürgős orvosi segítségre ill. injekcióra van szükség.
Hogyan védekezhetünk?
- Takarjuk le az italokat, ételeket, gyümölcsöket, mert a darazsak, méhek az édesre jönnek.
- Ne járjunk mezítláb, ha tóparton papucsban szaladgálunk, a kirándulásra már vegyük át nyári zárt cipőnket.
- Ne használjunk aromákat és illatanyagokat a természetben, mert a rovarokat előszeretettel csalogatják.
- A világos, főként sárga ruhák is vonzzák a rovarokat, összetévesztik a virágok szirmaival ruházatunkat.
Kullancscsípés
A kullancs főleg erdős területen, de nem csak a fákon fordul elő. Több fertőzést okozó betegséget is terjeszthet, mint pl. a Lyme-kórt. Amennyiben észreveszed, hogy csemetéd bőrébe került egy kullancs, csipesszel határozott mozdulattal kell eltávolítani, nem szabad összenyomni, és a korábbi hiedelmekkel ellentétben zsíros krémmel vagy alkohollal sem szabad megölni, mert nagyobb fertőzést okozhat.
Hogyan védekezhetünk?
- Lehetőség szerint viseljünk könnyű, hosszú ruhát.
- Használhatunk kullancsriasztó krémeket.
- Védőoltással is védekezhetünk az agyvelőgyulladást okozó fertőzés ellen.
Ha távoli országba utazik a család, mindenképp érdemes felkészülni, milyen más rovarok zavarhatják meg a család nyugalmát az adott régióban.
Ajánló
GYORSKERESŐ
mom ON board
babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő
babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő
Napi
Semmi sem történik véletlenül, senki sem viselkedik véletlenül úgy, ahogy. Mindennek oka van, és bizony addig, amíg nem nyitod fel magad, és nézel mélyen a lelkedbe, azt fogod hinni, hogy veled van a baj. (...) De a saját korlátaid felfeszegetése mindig újabb kapukat nyit meg a szabadság felé.